Underdogs tamed by top guns

Keith Mayne

Young clinches decider to lift Graham Arms

0
Have your say

The big guns will battle it out for the Portsmouth League Challenge Cup crown.

This week saw the remaining lower division sides knocked out, making the semi-finals an all top-flight affair.

Division D’s Raven were demolished 8-1 by Mr Pickwick B.

Luke King, Paul La Roche, Darren Barnes – with an 18-dart leg – and Chris Jafkins put Pickwick in control but Raven’s Allen Gaymer stopped a total rout.

Lee O’Donovan, Liam Jafkins, Ron Jafkins and Daniel Jafkins all scored for Pickwick, while Raven’s other consolation came in the form of a Jerry Goddard maximum.

Jolly Taxpayer A were the other side from outside division A and lost 6-3 to Newcome Arms A.

Newcome’s Anthony Quintavalle and Paul Richmond put them 2-0 up before Mark Harris jnr got Taxpayer off the mark.

John Richmond, Steve Filby and Shane Filleul booked Newcome’s place in the semis – while Dean Jones later hit the sixth.

Eamonn Leightly and Robert Houghton took consolations, with the latter checking out on 113.

Admiral Drake B dispatched Phoenix North End B 7-2.

Bob Crawley and Vince Aston were the only Phoenix winners as Drake’s Rob Newland, James Brooker, Sam Head, Clive Pearce, Jon Bramble, Barry Stevens and Gary Collis were all on the mark.

Bramble finished on 126 and Collis and Stevens hit 17-darters.

Mr Pickwick A crushed Jameson Arms 8-1.

Paul Sibson took the opener for Jameson but it was all they could muster as Malcolm Ogden, Vic Smith, Neil Hewson, Paul Easterbrook, Dave Kattenhorn, Connor Hurry, Allen Lloyd and Aaron Wood – with a 180 – ensured a convincing Pickwick win.

Division E’s Old House at Home C were the giant-killers in the plate quarter-finals as they knocked out top-flight Tap B.

A walkover for Gavin Potter and a John Blower win put Old House 2-0 up before Mark Wilson hit back.

Tap’s only other win came via a walkover for Andrew Phipps as Mark Brooks jnr, Kalvin Legg, Ian Carter, Keith Lovell and Kane Potter all scored for Old House.

Graham Arms B beat a depleted Newcome Arms B side 5-4.

Terry Griffiths and Tony Jones set Graham on their way before Ron Neale and Ivan Lowden fired their side level.

Robert Jamieson put Graham ahead again before Newcome’s Tony Price struck.

A walkover for Keith Johns and win from Mark Evans ensured Graham’s progression, leaving Asa Norris with a late consolation.

Pelham Arms, of division B, moved into the semis as they beat division E’s Froddington Arms.

Sean Hickley got Froddington going but they were soon behind as Ricky Udy and Wes Farminer struck for Pelham.

Brian Stewart levelled matters only for Robert Blake, Paul Slingsby and Alan Poulton to win it for Pelham.

Alister Perkins won the penultimate leg for Froddington and the last tie was awarded to Pelham’s Bruce Baker as a walkover.

Division B’s Graham Arms A completed the final four with a 6-3 triumph over Lord Chichester B.

On target for Graham were Mark Mihell, Allen Watson, Jamie Davis, John O’Donnell, Nigel Young and Rob Knowles.

Back to the top of the page