Southsea Fest doubles in size for 10th anniversary – see the full timetable here

Mystery Jets Picture: Henry Harrison
Mystery Jets Picture: Henry Harrison
Wolf Alice

Wolf Alice present Visions Of A Life in all its variety

0
Have your say

WITH more than 180 acts performing across 21 stages in a single day, final preparations are taking place for the return of Southsea Fest after it took a break last year.

The schedule for the one-day music festival, which takes in The Pyramids for the first time, is released today.

Drift Bar in Marmion Road and The Coastguard Studio in Clarendon Road are also among places making their debut as venues for the festival, which is stretching beyond the Albert Road/Elm Grove area. Headliners include Mystery Jets and British Sea Power, as well as acts like Eagulls and Lucy Rose.

Co-organiser and founder Josie Curtis said: ‘We took a year off to reassess things and look at how to sustain the festival.

‘We were always quite limited by the venues and their capacity. In order to increase the level of the artists we were working with, we needed to increase the number of venues.’

The festival, which is marking its 10th anniversary this year, has always been a big supporter of grassroots music, for local and new touring acts – George Ezra and Bastille made early appearances here.

Is Bliss

Is Bliss

Stages are run by local labels, promoters and businesses, including Strong Island, Icebreaker, Quay West and Pie & Vinyl.

‘It’s very much a festival built on team spirit,’ added Josie. ‘But on the day it is a series of gigs, and we want to make sure each venue is capable of sustaining an audience’

However, plans to include shuttlebuses between Albert Road and the Pyramids are on the rocks.

‘It hasn’t proved possible within the budget, unfortunately,’ added Josie, ‘but we are looking at options to see if we can arrange something.’

________________________________________________________________________

THE FULL SOUTHSEA FEST SCHEDULE

PYRAMIDS

10pm Mystery Jets

8.45pm The Pigeon Detectives

7.45pm Little Comets

6.45pm Eagulls

5.30pm Kassassin Street

4.30pm The Big Moon1

3.30pm Fizzy Blood

2.30pm Me & The Moon

1.30pm Mint Gun Club

The Wedgewood Rooms

9.30pm British Sea Power

8.15pm Lucy Rose

7.15pm Lonely The Brave

6.15pm Black Honey

5pm Coasts

4pm Busty and the bass

3pm NGOD

2pm October Drift

1pm Sink Or Soar

The Fat Fox

9.15pm Smoke Fairies

8pm Dream Wife

7pm Glass

6pm Mimra

5pm Aviv & The Eunuch Horn

4pm Lucy Kitchen

3pm Jalou

2pm The Day of the Rabblement

1pm Rich Keam

Midday Kyle D Evans

The Honest Politician

9.30pm Crazy Arm

8.30pm Doe

7.30pm Personal Best

6.45pm Shit Present

6pm Quiet Man

5.15pm Chrissy Barnacle

4.15pm Break

3.45pm Kamikaze Girls

3pm Horseflies

2.15pm Bear Trade

1.30pm Kelly Kemp

12.45 Noyo Mathis

Midday El Morgan

Little Johnny Russell’s

10pm Demob Happy

9pm The Amazons

8pm Inheaven

7pm Tempesst

6pm Tangerines

5pm Palm Honey

4pm Fever

3pm Cassava

2pm The Dead Freights

1pm The V2’s

5th Hants

10.20pm Baba Naga

9.25pm Virgin Kids

8.30pm Strange Cages

7.35pm Indigo Child

6.40pm Brahma-Loka

5.45pm Wax Machine

4.50pm Science of Eight Limbs

3.55pm BullyBones

3pm Electravox

2.05pm Wizard Sleeve

1.10pm Bo Sonics

12.15pm Melt Dunes

The Deco

9.10pm Networks

8.20pm Belligerence

7.30pm Sleepwalker

6.40pm Hummune

5.50pm Is Bliss

5pm Sigma Falls

4.10pm Sahara Snow

3.20pm Asylum UK

2.30pm The Response

1.40pm Eyes to The Skies

12.20pm The Gillies

The One Eyed Dog

9pm Drug Store Romeos

8pm Clayton Strange

7pm Charlotte Carpenter

6pm The Brandy Thieves

5pm Dry Lunch Club

4pm Vulcann

3pm Phantom Runners

2pm Buddha Blood

1pm Misgivings

Midday Destroy The Fleet

Al Burrito

9.30pm Youth Club

8.30pm Wild Front

7.30pm Little Giant

6pm Sad Palace

5pm Bea Munro

4pm Isla

3pm Arcade Hearts

2pm Bel esprit

1pm Jack Francis

The Coastguard Studio

9.40pm XaviErs

8.30pm Vulgarians

7.30pm Lower Slaughter

6.30pm You’re Smiling Now But We’ll All Turn Into Demons

5.30pm Horseflies

4.30pm Battery Hens

3.30pm Cosmic Forces

2.30pm Jesse Wyldes & The Stallions

1.30pm Rumi So Yo

12.30pm Violet Mud

Atrium

8pm Fugitive Orchestra

7pm Lucid Rising

6pm Harry Baker

5pm itoldyouiwouldeatyou

4pm Me & The Moon

3pm Luke Prosser

2pm Annabel Allum

1pm Isla

Midday Joe Booley

The Irish Club

10.10pm Au Revoirs

9pm Sisteray

7.45pm Veludo Planes

6.40pm Novellas

5.40pm The Bayonettes

4.40pm Foxer

3.40pm Blackfoot Circle (Acoustic)

3pm Four Folds Law (Acoustic)

2.20pm Ben Brookes

1.40pm Archie Langley

1pm Tom Martin

Trinity Church

10pm Honeyblood

9pm Bad Breeding

8pm Happy Meal LTD

7pm Teenage Caveman

6pm Emptifish

5pm Breathe Panel

4pm Show Home

3pm Spaff Tits

2pm Red Seals

1pm Temples Of Youth

Porters

9.15pm The Kraken

8.15pm George Reagan

7.15pm The Rejects

6.15pm Lewis Brown

5.15pm Willowen

4.15pm Lewis Smith

3pm Devin-Jade

Strong Island Co. Instore

6pm Strange Cages

5.05pm Number 91

4pm Special guest, TBA

3.15pm Danny Wright & His Imaginary Friends

2.20pm Vulcan

The Shack

9.15pm Calaveras

8.25pm Indiana Quiet Cats

7.40pm Heir of the Dog

6.55pm Crown of Thieves

6.10pm Paul Dillon

5.25pm Marley Blandford

4.40pm Silhouettes

3.55pm RemedySounds

3.20pm Ben Brookes

2.45pm Jack Evans

2.10pm Jamin Gallier

1.35pm Aaron McMullen

1pm Isabelle Midamegbe

Drift

10.15pm Seething Akira

9.30pm Watchdogs of Farron

8.45pm ZenthetiX

8pm Novellas

7.15pm Shoot the Duke

6.30pm Hang Dai

5.45pm Sister Ray

5pm Gravel Rash

4.15pm Lonely Dekota

3.30pm Nous Boi1

2.45pm Ollie Goodwin

2.15pm Me & Him

1.40pm Roy Peplow

1pm Nu Rhetori

The Edge of The Wedge

10pm Tellison

9pm Tigercub

8pm Get Inuit

7pm Tibet

6pm JOHN

5pm Happy Accidents

4pm Frauds

3pm Night Owls

2pm Clasically Handsome Brutes

1pm OhBoy!

Midday Annabel Allum

The Birdcage at The Festing

10.15pm Crows

9.15pm Arrows of Love

8.15pm Melt Dunes

7.20pm Gang

6.25pm Saint Agnes

5.30pm Hunck

4.35pm Lice

3.40pm Brain Queen

2.45pm Honey Moon

1.50pm Vyk Non

12.55pm Bo Gritz

Midday The Diamond Age

Wine Vaults

10.15pm Zegema Beach

9.15pm Minque

8pm Remedysounds

7pm LST

6pm Bear & The Woods

5pm Fugitive Orchestra

4pm Showhawk Duo

2.45pm Just Millie

2pm Daniel Eagle

1.30pm Stert

The Loft at the Kings

10pm Black Foxxes

9pm Eat Fast

8pm Forever Cult

7pm Husky Loops

6pm Loa Loa

5pm Hannah Lou Clark

4pm King Nun