Time is running out to vote in this year’s WOW247 Awards

Victorious Festival picks up Best Event at last year's ceremony from Lord Mayor Cllr Steven Wylie.
Victorious Festival picks up Best Event at last year's ceremony from Lord Mayor Cllr Steven Wylie.

Pupils stun crowds at capital fundraiser

0
Have your say

There are only three days left to vote in this year’s WOW247 Awards, celebrating the best in arts and entertainment across our region.

Voting closes Sunday, but you can still let us know who you favourites are in the 14 categories.

The awards will be presented at the Kings Theatre in Southsea on Monday, January 25, 2016 and we will soon be letting you know how you can get your free tickets.

We are proud to have Portsmouth College as sponsor of the awards.

To watch any of the nominated films, please click on the highlighted links below.

_____________________________________________________________________

VOTING INSTRUCTIONS

There are 14 categories and you can vote in as many as you like. Simply choose your favourite from each list, or add your own choice. You can then text your vote or cut out the coupon and post it to us. All votes must be received by midnight Sunday, December 20, 2015.

POST – Fill out the voting coupon in today’s WOW247 and send it to the address at the top of it. A new form must be used each time you vote.

ONLINE - click here to cast your votes online.

TEXT – Text PENWOW followed by category letter, then number of who you are voting for (plus a name if you are nominating), followed by your name, address and postcode to 65550. Texts cost £1 plus normal standard network rate. Multiple texts accepted. Deadline for all votes is Sunday December 20, 2015 at 23.59pm, texts received after this deadline will not be counted but may still be charged. SMS service provider is MGage, London SE1 8ND. Bill payers permission must be obtained before voting. To opt out of marketing texts end your SMS with EXIT.

______________________________________________________________________

THE NOMINEES IN FULL

A. Comedy

1. James Alderson

2. Adam Broomfield-Strawn

3. Sean Collins

4. Mike Cox

5. Instant Soop

6. Max and Ivan

7. The Raymond and Mr Timpkins Revue

8. Suzi Ruffell

9. Joe Wells

10. Readers’ choice

B. Best DJ

1. Soul Divide (Dan Back & Sam Bylett)

2. Chris Davies

3.Pete Callard

4. Dan Thompson

5. Will Chump

6. Ethan Owen

7. Monkey Love Stunt Team (Andy Chisham, Lee Fisher, Damon Sirena and Fly Mike)

8. Lindsey SpinZee

9. Darren Crook

10. Readers’ choice

C Best Band

1. Battery Hens

2. Blackfoot Circle

3. Big Child Man Child

4. Days of the Rabblement

5. Dendera

6. Kassassin Street

7. Kodiak Jack

8. Seething Akira

9. Veludo Planes

10. Readers’ choice

D. Best Solo Artist

1. Tom Bertram

2. Marley Blandford

3. Sophie Darling

4. Paul Dillon

5. Andrew Foster

6. Fugitive Orchestra

7. Sam McCarthy

8. Rex Domino

9. Jerry Williams

10. Readers’ choice

E. Best Event

1. America’s Cup World Series

2. Emsworth becomes Comic Relief town

3. Festival of Speed, Goodwood

4. Revival, Goodwood

5. Icebreaker

6. Mutiny

7. Portsmouth Summer Show

8. Victorious Festival

9. Wickham Festival

10. Readers’ choice

F. Best Exhibition

1. Back to the Future – Portsmouth City Museum

2. Clockface exhibition - Coastguard Gallery

3. From Landport to Live Aid - Access All Areas

4. In The Frame – Aspex Gallery

5. Quiet Little Voice by My Dog Sighs – Play Dead Studio

6. Stonecarved by Thomas Appleton – Aspex Gallery

7. The Story of Children’s TV – Portsmouth City Museum

8. They That Are Left – Fort Nelson

9. Under Milk Wood – Jack House Gallery

10. Readers’ choice

G. Best Food/Drink Venue

1. Artie’s Kitchen, Chichester

2. Boswells Café, Havant

3. Wave Maiden, Southsea

4. Southsea Beach Café, Southsea

5. 6 Oz Burger, Southsea

6. Lavender Tea Rooms, Havant

7. Exclusive Cake Shop and Vintage Tea Rooms, Chichester

8. Mammalena, Portsmouth

9. Home, Southsea

10. Readers’ choice

H. Best Film

1. Selfie, dir Geoff Harmer

2. Helen’s Richard, dir Gregory Smith

3. The River, dir James Quinn

4. Ret Con, dir Bensalem Mitchell

5. Silhouette, dir Thomas J Davenport

6. Scissor Happy, dir Chris Jupp

7. Beyond The Glass Ceiling, dir Gavin Damerell

8. Presents, dir Roger Goldsmith and Steve Hammal

9. Gentlemen Like Us, dir Vaughan Douglas Capstick

10. Readers’ choice

I. Best Professional Production

1. Anything Goes – Mayflower Theatre

2. Importance of Being Earnest – Mayflower Theatre

3. To Kill A Mockingbird – CFT/Mayflower Theatre (toured to both)

4. A Damsel In Distress – CFT

5. Dickens Abridged – NTR

6. Nursing Lives – The Spring

7. Someone Who’ll Watch Over Me – CFT

8. For Services Rendered – CFT

9. The Glass Menagerie – Nuffield Theatre

10. Readers’ choice

J. Best Amateur Production

1. Cider with Rosie – Humdrum

2. The Ladykillers - CCADS

3. Love and Information – Bench Theatre

4. The Merry Wives of Windsor – Southsea Shakespeare Actors

5. Wife After Death – HIADS

6. Arsenic and Old Lace – Humdrum

7. NSFW – Bench Theatre

8. And Then There Were None – Fareham Musical Society

9. Boston Marriage – Bench Theatre

10. Readers’ choice

K. Best Amateur Musical Production

1. Jekyll & Hyde – Fareham Musical Society at Ferneham Hall

2. Sunset Boulevard – Portsmouth Players at The Kings Theatre

3. Road Show – CCADS at Station Theatre, Hayling Island

4. Hairspray – Portsmouth Players at The Kings Theatre

5. Sunshine on Leith – South

Downe Musical Society at Ferneham Hall

6. Oliver – Fareham Musical Society at Ferneham Hall

7. Legally Blonde – South Downe Musical Society at The Kings Theatre

8. Sweeney Todd – Hayling Musical Society at Hayling Community Centre

9. Bugsy Malone - Stage One Youth Theatre at Ferneham Hall

10. Readers’ choice

L. Best Amateur Actor

1. Sean Fisher – Cider with Rosie, HumDrum

2. Ross Cobbold – Road Show, CCADS and Sweeney Todd, Hayling Musical Society

3. Stuart Frank – Jekyll & Hyde, Fareham Musical Society

4. Jonathan Redwood – And Then There Were None, Fareham Musical Society

5. Nick Scovell – Oliver, Fareham Musical Society

6. Ben Counter – Arsenic and Old Lace, HumDrum

7. Tony Johnson – Wife After Death, HIADS

8. Danny Owen – Sweeney Todd, Hayling Musical Society

9. David Penrose – Love and Information, Bench Theatre

10. Reader’s choice

M. Best Amateur Actress

1. Sheila Elsdon –Sunset Boulevard, Portsmouth Players

2. Sally Hartley – Breaking The Code, Bench Theatre

3. Lauren Farnhill – The Merry Wives of Windsor, Southsea Shakespeare Actors

4. Rhian Roberts – Sunset Boulevard, Portsmouth Players

5. Alexandra Maclean – And Then There Were None, Fareham Musical Society

6. Jeanette Broad – Cider with Rosie, HumDrum

7. Jessi Wilson – Boston Marriage, Bench Theatre

8. Lucy Barratt – Jekyll & Hyde, Fareham Musical Society

9. Sue Rourke - Sweeney Todd, Hayling Musical Society

10. Readers’ choice

N. Best Classical Music Act

1. Portsmouth Choral Union

2. Portsmouth Anglican Cathedral Choir

3. Portsmouth Grammar School Chamber Choir.

4. Havant Chamber Orchestra

5. Alexander Poulton

6. Conroy Adams-Merrigan

7. Portsmouth Festival Choir

8. Renaissance Choir

9. Portsmouth Baroque Choir

10. Readers’ choice