Here’s who is nominated for this Year’s Southern Hair and Beauty awards  

haha training academy, the winner of Training Centre of Excellence at a previous News Hair and Beauty Awards
haha training academy, the winner of Training Centre of Excellence at a previous News Hair and Beauty Awards

IT’S the hottest date in the calendar for the south’s hair and beauty businesses – and we are delighted to reveal who has made the cut for this year’s Southern Hair & Beauty Awards.

Hundreds of entries have been submitted from across the south, all vying to win one of the coveted awards in the contest which is run by Johnston Press, the publisher of The News.

Oscar's Hair and Beauty is sponsoring the awards

Oscar's Hair and Beauty is sponsoring the awards

The winners of 12 categories will be announced at a glamorous ceremony, presented by beauty expert Gina Akers, at Fontwell Racecourse on Saturday, November 17.

The night has been sponsored by Oscar’s Hair & Beauty Hairdressing and Hair Loss Solutions, in Eastbourne, owned by Oscarine Bennah.

She said: ‘It is so great to be able to support all these artists, particularly the young people who are just starting out in the industry.

‘Every one who makes the short-list has worked so hard and it is great to be able to celebrate what they have achieved. I am very much looking forward to the night.’

Full details and tickets can be purchased at southernhairandbeautyawards.co.uk

THE SHORT LIST 

APPRENTICE OF THE YEAR

Ellie Murphy, Tonics Hair, Horsham

Charleigh Jenkins, La Belle Beauty, Worthing

Sophie Marshall, Mane Street Hair Design, Midhurst

Shara Muscroft, Beautilicious, Gosport

Jaycee Collins, Kate Preston, Fareham

Jenny Cornish, Kate Preston, Fareham

Zoe Rose Leaves, Escape Hair Lounge, Southsea

Jacob Tempest, Tony Wood Hairdressing, Southsea

Jasmine Wild, Tony Wood Hairdressing, Southsea

BEAUTY SALON OF THE YEAR

Sponsored by Permanent Makeup Training

La Belle Beauty Worthing

Luscious VIP, Eastbourne

Buzby and Blue, Chichester

Vanilla Pod Beauty, Worthing

The Chilgrove Clinic, Chichester

Beautifix, Ringmer

The Beauty Bar, Eastbourne

BBeautiful, Southsea

The Treatment Rooms, Brighton

BEAUTY THERAPIST OF THE YEAR

Sponsored by Sussex Beauty Training School

Kaiya Swain, Kaiya Rose Beauty, Pevensey

Hayley-Marie Atkins, Hayley-Marie Atkins, Portsmouth

Rose Pilich, Roses Beauty & Skincare, West Wittering

Emily Coombes, The Beauty Bar, Eastbourne

Jasmine Page, Sleeping Beauty, Burgess Hill

Leanne Macedo, Leanne Macedo Microblading and SPNU, Lee-on-the-Solent

Zena McCarthy, Harbour Hotel and freelance, Brighton

COLOUR TECHNICIAN OF THE YEAR

Fae Miles, Fae Miles Hairdressing, Fareham

Holly Asargiotakis, Kate Mitchell Makeup Studio & Academy, Worthing

Elise Sharpe, Mark Searle, Fareham

Sam Headen, Head ‘n’ Hair, Gosport

Jenna Knight, Innovation Hair, Alverstoke

Nicola Hamm, Escape Hair Lounge, Southsea

Andrew Smith, Andrew Smith Salons, Fareham

Lauren Butler, Lauren Butler Hair at DLH Studios, Gosport

GENTS HAIRDRESSER OF THE YEAR

Sonny Collins, Hair Ott, Portsmouth

Craig Robinson, The Barbership, Southsea

Midi Benboudadi, The Barbership, Southsea

Jamie Martin, The Barbership, Southsea

Natalie Ewens, Natalie Ewens Hair, Chichester

Lisa Corsini, Natalie Ewens Hair, Chichester

Neil Hood, Edwards For Men, Southsea

Mike Baker, Pauper To King Barber Shop, Gosport

HAIR SALON OF THE YEAR

Sponsored by Good Salon Guide

Luscious VIP, Eastbourne

Buzby and Blue, Chichester

Kate Preston Salons, Fareham

Creations Hair and Beauty, St Leonards

Lotus Styling, Bognor Regis

Natalie Ewens Hair, Chichester

Chandler & Hall, Southbourne

Tony Wood Hairdressing, Southsea

HAIR STYLING SPECIALIST OF THE YEAR

Chaniece Collins, Molly Caswell Hairdressing, Portsmouth

Annette Bradford, Elegance Bridal Coiffure, Waterlooville

Natasha Chanel Semedo, Natasha Chanel Mobile & Bridal Hairdresser, Rogate

Binita Patel, B Beautiful by Binita, Crawley

Sam Headen, Head ‘n’ Hair, Gosport

Nicola Hamm, Hair Lounge, Southsea

Laura Smith, Tony Wood Hairdressing, Southsea

Andrew Pearce, The Hairdressir, Southsea

Fae Miles, Fae Miles Hairdressing, Fareham

HAIRDRESSER OF THE YEAR

Sponsored by Kate Preston Salons

Sian Chandler, Chandler & Hall, Southbourne

Josie Johnson, Tony Wood Hairdressing, Southsea

Sonya Silvester, Beautilicious Hair and Beauty, Gosport

Gemma Darrington-Eves, The Hair and Beauty Studio, Gosport

Warren Tattersall, Andrew Smith Salons, Fareham

Sam Headen, Head ‘n’ Hair Gosport

Nicola Hamm, Escape Hair Lounge, Southsea

Ciara McNamee, Andrew Smith Salons Fareham

Lauren Butler, Lauren Butler Hair at DLH Studios Gosport

JUNIOR HAIRDRESSER OF THE YEAR

Emily Bleathman, Sophisticated Hair Chichester

Emmajane Davis, Kate Preston Salons, Fareham

Rhiannon Hambeleton, Lotus Styling, Bognor Regis

Brooke Lyons, Jimmy Chop Chop, Crawley

Emma Walsh, Andrew Smith Salons, Fareham

Beth Moret, Chandler & Hall, Southbourne

Elsie-may Simmonds, Tony Wood Hairdressing, Southsea

Bethan Legg, Lisa Edwards, Chichester

Carla Louise Whiteford, Tony Wood Hairdressing, Southsea

NAIL TECHNICIAN OF THE YEAR

Jolene Child, Your Gorgeous, Worthing

Dawn Shepard, Envious Hair & Beauty, Crawley

Dana Squibb, Diamond Quay, Fareham

Hayley-Marie Atkins, Hayley-Marie Atkins, Portsmouth

Jemma Binning, Beautilicious Hair and Beauty, Gosport

Lianne Chatfield-Batchelor, Nails and Aesthetics LCB, Havant

Penny Smith, Beautifix, Ringmer

Zeta Smith Linnens, Zitips, Southsea

Emily Coombes, The Beauty Bar, Eastbourne

Leanne Townsend, Harts & Bows, Burgess Hill

Laura Davenport, The Nail Boutique, Portsmouth

Erin Searle, Diamond Nail Salon, Fareham

TRAINING CENTRE OF THE YEAR

Beautifully Educated Training Academy, Worthing

La Belle Beauty Academy, Shoreham by Sea

The Permanent Makeup Training Academy, Wivelsfield

Sussex Beauty Training School, Burgess Hill

Creative Touch Group, Rustington

Tony Wood Hairdressing, Southsea

Permanent Success, Wivelsfield

Folkestone College, Folkestone

LIFETIME ACHIEVEMENT

Sponsored by Oscar’s